Śnieżnik

Jak dojść na szczyt


Na Śnieżnik można dojść jedynie trasami pieszymi. U podnóży gór znajduje się sporo miejsc, które pozwalają swobodnie zaparkować samochód lub dotrzeć komunikacją autobusową. Poniżej przedstawiamy cztery najpopularniejsze trasy wejścia na szczyt Śnieżnika:

Szukaj dojazdu

Z Międzygórza

jak dotrzeć

Dobry dostęp autobusowy z Bystrzycy Kłodzkiej, Domaszkowa lub z Kłodzka (brak autobusów z Międzylesia). Do podanych miejscowości można dotrzeć zarówno za pomocą kolei jak i autobusu.
Miejsca parkingowe w Międzygórzu są dostępne zarówno w samej miejscowości, jak i przy leśniczówce - wyjście czerwonego szlaku w kierunku Śnieżnika.

opis trasy

Z Międzygórza istnieje kilka tras na Śnieżnik - trzy z nich są oszlakowane. Najkrótsza trasa (ale podobno najtrudniejsza) oznaczona jest szlakiem czerwonym i na jej trasie znajduje się kilka niesamowitych punktów widokowych. Po dojściu do Schroniska na Śnieżniku na sam szczyt udajemy się szlakiem zielonym (ok. 30 min wejście).
Czas wejścia:
2,5h (czerwony - 2h, zielony - 0,5h)

Z Przełęczy Puchaczówka

jak dotrzeć

Przełęcz Puchaczówka leży tuż nad ośrodkiem Czarna Góra w Siennej - na samej Przełęczy znajduje się parking. Natomiast jeżeli chcemy ominąć dość trudną wspinaczkę na szczyt Czarnej Góry możemy zaparkować samochód koło ośrodka Czarna Góra, następnie wjechać koleją linową na Czarną Górę i stamtąd kontynuować wycieczkę.

opis trasy

Czerwony szlak z Przełęczy Puchaczówka prowadzi przez szczyt Czarnej Góry, następnie Żmijowiec - do Hali pod Śnieżnikiem. Stamtąd na szczyt prowadzi zielony szlak.
Czas wejścia:
5h (czerwony - 4,5h, zielony - 0,5h)

Ze Stronia Śląskiego / Kletna

jak dotrzeć

Dobry dostęp autobusowy z Kłodzka / Bystrzycy Kłodzkiej (kolej nie działa od kilku lat). W przypadku trasy z Kłodzka jedziemy przez Żelazno, gdzie skręcamy w kierunku Lądka Zdroju. Z Bystrzycy Kłodzkiej w lecie można bez problemu jechać przez Przełęcz Puchaczówka - trasą która na ogół w zimie jest zamykana.

opis trasy

Żółty szlak prowadzi ze Stronia koło Polderu w kierunku Kletna. Za Kletnem mijamy Jaskinię Niedźwiedzią i wspinamy się do Schroniska pod Śnieżnikiem. Ze Schroniska na szczyt prowadzi zielony szlak.
Czas wejścia:
3h (żółty - 2h, zielony - 0,5h)

Z Kamienicy

jak dotrzeć

Do Kamienicy dojeżdżają autobusy z Bystrzycy Kłodzkiej oraz Kłodzka - natomiast jest ich niewiele, więc należy dokładnie sprawdzić godziny odjazdów. W przypadku wyjazdu samochodem, parkingi znajdują się zarówno w samej Kamienicy, jak i przy samej granicy.

opis trasy

Z Kamienicy na Śnieżnik poprowadzony jest zielony szlak prawie cały czas przy granicy. Idąc tą trasą mamy możliwość zapoznania się z jednymi z większych nachyleń stoków Śnieżnika - tzw. Lejów.
Czas wejścia:
5h (zielony)

© 2010 - 2024 ProjektB