Śnieżnik
Międzygórze - droga w kierunku Śnieżnika

Widok na drogę w kierunku Śnieżnika w dolnej części Międzygórza

Panorama Międzygórza

Międzygórze


Początki

Pierwsze wzmianki o zagospodarowaniu okolic Międzygórza pochodzą z 1345 r., skąd pochodzi informacja o istnieniu młynu poniżej wodospadu. Dalszy rozwój wsi w związku z brakiem przestrzeni pod uprawy, wiązał się z działanością przemysłu drzewnego oraz rzemiosła. Znaczny rozwój wsi rozpoczynął się w końcówce XVIII w. Dodatkowo Międzygórze powoli stawało się coraz bardziej rozpoznawalne dzięki budowie kościoła pątnicznego Marii Śnieżnej.

Księżna Marianna Orańska

Rozwój wsi jako miejscowości letniskowej rozpoczął się w 1840 r. po przejęciu Międzygórza przez księżną Mariannę Orańską. Na jej polecenie wybudowano pierwsze miejsce noclegowe dla turystów. Istniała także możliwość wynajęcia przewodnika na Śnieżnik. Zagospodarowano także obszar Wodospadu Wilczki - w romantycznym stylu - otoczono go balustradą, a nad wodospadem przerzucono mostek. W 1858 r. zbudowano willę ks. Orańskiej, który dał początek charakterystycznemu dla Międzygórza stylowi zabudowy - wzorowany na tyrolskim budownictwie.

Miejscowość wypoczynkowa

W 1875 r. w Międzygórzu wybudowano sanatorium leczenia chorób płuc, co przyniosło Międzygórzu jeszcze większą popularność. W ok. 1880 r. ogranizacja turystyczna GGV otworzyła w Międzygórzu centrum informacyjne, a wkrótce wytyczyła pierwsze szlaki, w tym także na Śnieżnik. Do końca drugiej wojny światowej Międzygórze było bardzo popularną miejscowością wypoczynkową (o czym może świadczyć fakt, że istniał tutaj nawet warsztat samochodowy).

Po 1945 r.

Po wojnie Międzygórze ponownie wróciło do roli miejscowości wypoczynkowej. W 1949 r. FWP przejęło większość pensjonatów i sanatoriów, a następnie je uruchomiło, co spowodowało, że Międzygórze stało się jednym z większych ośrodków wypoczynkowych w Polsce. Jednocześnie zaczęto remontować oraz unowocześniać budynki, co często powodowało zniszczenie ozdób niektórych budynków.

Aktualnie

Obecnie Międzygórze zachowało charakter bazy noclegowej dla turystów, którzy udają się w wycieczki po Masywie Śnieżnika. W okresie zimowym zamienia się w ośrodek narciarski z przygotowanymi dwoma wyciągami narciarskimi oraz trasami biegowymi. Latem organizowane są tutaj eliminacje Mistrzostw Polski w biegach górskich.

Więcej informacji o Międzygórzu

Opracowano na podstawie:

  • Słownik geografii turystycznej Sudetów, praca zbiorowa pod red. Marka Staffy, Tom 16, Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie
  • źródła własne

© 2010 - 2024 ProjektB