Stronie Śląskie
Początki
Miasto Stronie Śląskie miało swoje początki w ok. XIV w. jako wieś przy większych miejscowościach jak Strachocin i Goszów. Pierwsze zapiski pochodzą z 1346 r. z dokumentu sporządzonego przez króla Jana Luksemburskiego. Sukcesywnie wieś rozwijała się jako ośrodek górniczo-hutniczy. W XVI w. nastąpiło połączenie Stronia Śląskiego ze Strachocinem oraz Goszowem w jeden zespół osadniczy, który nazywano Convallibus fundi, a później Grundt.Stronie Śląskie doświadczyło w XVII w. dwóch najazdów szwedzkich w 1622 r. oraz 1646 r., co spowodowało spustoszenie wsi. Po wojnie 30-letniej hutnictwo na krótko odrodziło się, jednak powoli następował jego upadek. W ok. 1750 r. na granicy Stronia oraz Strachocina powstała pierwsza huta szkła.
Księżna Marianna Orańska
W 1838 r. tereny Stronia Śląskiego zakupiła księżna Marianna Orańska, która w samej wsi zbudowała okazałą rezydencję. W ramach działań rozwoju turystycznego w obrębie Masywu Śnieżnika na polecenie księżnej w 1870 r. została zbudowana droga z Lądka Zdroju przez Stronie na Śnieżnik, a także przeprowadzono szosę przez Przełęcz Puchaczówkę do Bystrzycy Kłodzkiej. W 1864 r. w Stroniu powstała nowa huta szkła kryształowego, którą nazwano "Oranienhutte" na cześć księżnej. Huta ostatecznie działała do 1933 r. do czasu wielkiego kryzysu. W międzyczasie stała się jedną z większych hut szkła w Sudetach.
Stacja kolejowa
Kolejnym etapem rozwoju wsi była budowa stacji kolejowej w 1897 r. Spowodowało to m.in. przeniesienie siedziby gminy z pobliskiego Bolesławowa do Stronia, co jednocześnie przyczyniło się do upadku Bolesławowa jako miasta. W początkach XX w. Stronie rozwijało się także jako miejscowość turystyczna - istniały tutaj 3 hotele oraz schronisko młodzieżowe. Jako, że miejscowość nie miała swojego herbu, wówczas do promowania Stronia często stosowano sylwetkę wieży na Śnieżniku - jako jednej z większych atrakcji turystycznych w najbliższym otoczeniu.
Po 1945 r. - Żybocin
Po wojnie miejscowości nadano nazwę Żybocin, którą ostatecznie zmieniono w 1948 r. na Stronie Śląskie. Docelowo miejscowość składała się z trzech wiosek - dawnego Stronia Śląskiego, Goszowa oraz Strachocina. Historia powojennego Stronia jest związana głównie z kopalniami uranu, kamieniołami marmuru oraz hutą szkła (w 1962 r. hutę szkła rozbudowano o nową halę produkcyjną, którą nazwano Violetta). W 1967 r. Stronie Śląskie otrzymało prawa miejskie. W późniejszych latach Stronie zatraciło charakter turystyczny - co spowodowało likwidację praktycznie wszystkich usług związanych z turystyką.
Aktualnie
Wraz z budową stacji narciarskiej Czarna Góra, Stronie Śląskie stało się doskonałą bazą noclegową dla narciarzy i turystów, co spowodowało powstawanie w mieście nowych pensjonatów (np. Willa Akme). Obecnie w Stroniu funkcjonuje basen kryty, czynny przez cały rok.
Więcej informacji o Stroniu
Opracowano na podstawie:
- Słownik geografii turystycznej Sudetów, praca zbiorowa pod red. Marka Staffy, Tom 16, Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie
- źródła własne